Ugrás a fő tartalomra

Én lehetnék egy nyomorult gyilkos?!



Évekig volt egy visszatérő álmom, amit ebben a novellában irodalmi formában próbáltam meg kiírni magamból. Nem a bűnről szól. Nem is arról, hogy milyen nagy bűnös lehetnék. Hanem a kegyelemről szól, hogy AZ milyen nagy.

A megváltó álom

- Az édesapám a legjobb ember volt a világon. Halálos beteg volt… Tudtuk… Annyit imádkoztam érte, de hiába… - mondta a gyászoló a plébánia irodájában.
- Hogy érti, hogy hiába…? – kérdezte a fiatal pap, aki mindenáron törekedett a megértő együttérzésre.
- Isten nem segített. Más emberek élnek vígan, meg se érdemlik a levegőt se! – elfojtott, fel nem szakadó haraggal és keserűséggel beszélt az elhunyt egyetlen gyermeke.
- Mire gondol? – a fiatal pap mély vizekre akarta terelni az egyre súlyosabb beszélgetést egy olyan nővel, akinek nem született gyermeke.
- Hányan vannak, akiket fel kéne akasztani, úgy, mint régen, aztán meg nincs semmi bajuk, mindenük megvan! – a düh megszenesedett szavakban füstölgött szét a szobában.
- Miért van szükség halálbüntetésre? – a fiatal pap félve lépett ki a kötélre, egyensúlyozó rúd és a tragédiát megakadályozó védőháló nélkül.
- Nem tudom, de azt tudom, hogy ha van is Isten, csak gonosz lehet, mert mindenkire halálbüntetést rótt ki! – az igazság megállt a levegőben, és a fiatal pap lezuhant.

Napokig nem tudott mit kezdeni a befejezetlen beszélgetés emlékével. Majd gondterhelten kezdte meg a diagnózis felállítását: „Azt se tudtam, mit akarok neki mondani… Ki vagyok én, hogy tanácsot adjak...? Nem okoskodni kellett volna, csak hallgatni, aztán egyszer úgyis hazament volna. Én vagyok a hibás, én vagyok a hibás az egészért.” Ilyen gondolatok kavarogtak a fejében, a lelkében. „Isten nem lehet gonosz, és én nem tudtam neki bebizonyítani! Még csak nem is tiltakoztam…” Aztán eljött az alvás ideje, amikor a megváltó álom szokott aláereszkedni a sötét égből.

A fiatal pap gyermekkora iskolájában járt, de ő nem volt gyermek. A kémia terem előtti folyosót időközben kivégzőhellyé alakították. Vagy már gyermekkorában is annak látta, csak nem merte senkinek bevallani? A szobában sorban álltak az elítéltek, fejükön zsákkal, és csendben, nyugodtan várták a kivégzésüket. A fiatal pap először kívülről látta a jelenetet, amely szörnyű volt, de mégis valami furcsa derű lengte be a precíz folyamatot. A hóhér egy nagy késsel egymás után vágta le a halálraítéltek fejét, mintha csak egy vadhajtás lett volna egy kisebb bokron. A zsákos fejű emberek, mintha látták volna, hogy az előttük levővel végeztek, és katonásan léptek a helyükbe, hogy rajtuk folytatódjon a kivégzés. Ekkor a hóhér azt mondta, hogy elmegy ebédelni, és a fiatal pap felé fordult. „Jövök egy óra múlva, addig odaadom a kulcsot.” A fiatal pap észrevétlenül az álom cselekvő részese lett. Mivel még voltak kivégzésre várók, így valakinek vigyázni kellett rájuk, habár a legkisebb jelét se adták, hogy menekülőre fognák a dolgot. Egyszer csak az a megmagyarázhatatlan ötlete támadt, hogy ha a hóhér olyan egyszerűen és pontosan végezte a megbízását, akkor mért ne próbálhatná ki ő is. Bele is kezdett, és szépen levágott két fejet, hirtelen egymásután. Nem volt sikoly, nem volt fájdalom, nem volt még vér se. De halál, az volt, és nagyon egyszerű volt.

Ekkor hirtelen változott az álomkép. A fiatal pap egy bíróságon találta magát, ahol ő volt az elítélt, és éppen az ítéletet hirdették ki: „Halál!” Hirtelen nem is tudta, hogy miért. „De hát mit tettem?” – ezt a kérdést nem rettegve, üvöltve mondta, hanem csak mintegy kíváncsi gyerek, aki nem tudja, hogy mi ragadt rá a hátára, amikor kijött a bokorból. „Megöltél két gyereket, és elástad őket” – hangzott valahonnan a kétséget nem ismerő válasz. A fiatal pap emlékezetében úgy állt meg ez az igazság, hogy teljesen biztos volt ebben, és nem is tiltakozott ellene. „Igen, tényleg megtettem. Most már emlékszem. Csak eddig nem jutott eszembe. De tényleg, tudom, hogy megtettem. Megérdemlem a halálbüntetést. Bűnös vagyok. Meg kell halnom. Meg fogok halni. Én vagyok a bűnös, én vagyok a bűnös az egészért.” Különös nyugalom szállta meg a lelkét. Nem nagy, erős és minden félelmet eloszlató békesség, hiszen nem is volt mit eloszlatni. Inkább olyasmihez volt hasonlítható ez az érzés, mint amikor a szemetet a kukába dobjuk a zsebünkből. Eddig kényelmetlenül szorított, nem akartuk az utcán elszórni, messze volt a kuka, valami szorított, már el is felejtettük, hogy mi az, és amikor megláttuk a kukát, beugrott: „A szemét a kukába való.”

Ekkor a fiatal pap felébredt, de az álomban tapasztalt szinte közönyös békével szöges ellentétben kimondhatatlan öröm szállta meg, amit egy teljesen tiszta és tudatos gondolat sűrített össze egy végtelenül felszabadító felismeréssé: „Igen, nekem meg kellene halnom, mert bűnös vagyok, de megváltott Jézus.”



Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Meghallod a szavam, kedves Ferenc pápa?

Kedves Ferenc pápa! Örülök, hogy te vagy a pápa! Jézus nagyon szeret téged és csodálatos terve van veled! Hadd mutatkozzak be egy kicsit! Cseh Péter Mihálynak hívnak. 37 éves vagyok, 10 éve római katolikus papként szolgálok. Hálás vagyok ezért, és szeretem a katolikus Egyházat! Papi jelmondatom: „Nyújtsd ki a kezedet!” (Márk 3,5) Magyarországon élek, ahol készülünk a 2021-es Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra. Épp ezekben a hetekben tartottuk volna eredetileg, de te úgy döntöttél, hogy fussunk neki inkább egy év múlva! Adja az Úr, hogy sikerüljön! A pécsi egyházmegye papja vagyok. 2020. augusztus 5-e óta Szabadszentkirályon plébániai kormányzóként szolgálok, mert ide küldött a pécsi egyházmegye apostoli kormányzója, Dr. Udvardy György veszprémi érsek úr. Összesen 14 kis település népe van rám bízva, hogy imádkozzak értük és hirdessem nekik az örömhírt. Az elmúlt egy hónapban sok öröm és sok nehézség közepette megkezdtem itt ezt a szolgálatot. Hála a Feltámadt Jézus Krisztusnak, m...

Hogyan támasszunk föl halottakat 7 lépésben?

Az orvostudomány megkülönbözteti a klinikai, az agy- és a biológiai halál állapotát. A klinikai halálból vissza lehet hozni az embert sérülés nélkül. Az agyhalálból csak sérüléssel. A biológiai halálból nincs visszaút. Jézus feltámasztotta a biológiai halál állapotában levő Lázárt, aki már négy napja meghalt. Már szaga volt. (János 11) Jézus Krisztus azt mondta, hogy támasszunk föl halottakat. Én még nem támasztottam föl halottakat. Az én válaszom Jézus parancsára: "Igen, Mester. Megtesszük! De mondd meg, hogyan!" Hiszem, hogy az alábbi elmélet helyes. De őszintén kész vagyok változtatni rajta, ha jobbat találok. Tehát hogyan támasszunk föl halottakat 7 lépésben? Hallgasd meg a lelkigyakorlatomat, mely a 7 lépést veszi sorra, majd pedig külön a 3 fontos kérdésről szóló beszédemet!

Hokiztál már?

1993-ban tízéves voltam, amikor az osztálytársaim felvilágosítottak. Bár elég ügyetlenül kezdték. Világosan emlékszek a napra. A helyre. A hangulatra. Reggel volt. Iskolaudvar. Kezdődött a suli. A bicikli lezárása után éppen az osztálytársaimhoz sétáltam oda, három-négy fiúhoz. Az egyik vihogva, vigyorogva kérdezte: - Hokiztál már? Nem értettem igazán a kérdés körüli hangulatot, csak éreztem. Minden ember éghajlatot teremt maga körül. Fülledt éghajlat volt akkor. Értetlenül visszakérdeztem: -Földeákon hokizni?

Végül is mire jó ez az egész cölibátus dolog?

Kis tacskó voltam 2004. február 15-én, amikor elsőéves kispapként felkértek, hogy írjak egy cikket a cölibátusról a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola hallgatók által szerkesztett újságjába. Akkor ilyen szépen gondoltam a dolgot: Gondolatok a cölibátusról "Nem mindenki érti meg ezt a dolgot." (Mt 19,11) "Fiam, itt az idő, hogy megnősülj! Miért nem keresel már magadnak valakit?" Ki az közülünk, akinek ismeretlenek ezek a gondolatok? Senki. Mindenki találkozott már ezekkel a közhelyekkel a házasság, a családalapítás kapcsán. Van valami ebben a gondolkozásban, ami megsért bennünket. Nem lehet azt mondani, hogy "eljött az ideje a házasságnak", mert ha így tennénk, akkor csak vakon engedelmeskednénk a kényszernek. Miért a házasságról kezdtem el beszélni, ha a cölibátus a témám? Azért, mert úgy gondolom, hogy a két életállapotot nem érthetjük meg egymás nélkül. Mindkettőnél a szabad, felelősségteljes elköteleződés van a középpontban. Mindkettőnél a ...

Hogy néz ki egy hétköznapi ördögűzés?

Anthony Hopkins A rítus című filmben Az erősebb legyőzi az erőst Lukács evangélium 11,14-23 Egy alkalommal Jézus egy néma emberből űzött ki ördögöt. Amint az ördög kiment, a néma megszólalt. A nép elcsodálkozott rajta. Egyesek azonban azt mondták: „Belzebubnak, az ördögök fejedelmének segítségével űzi ki az ördögöket.” Mások próbára akarták tenni, és égi jelet követeltek tőle. Jézus belelátott gondolataikba, és így szólt hozzájuk: „Minden önmagában meghasonlott ország elpusztul, és ház házra omlik. Ha a sátán önmagában meghasonlott, hogyan állhat fönn az országa? Ti ugyanis azt mondjátok, hogy Belzebub segítségével űzöm ki az ördögöket. Ám ha én Belzebub segítségével űzöm ki a gonosz lelkeket, a ti fiaitok kinek a segítségével űzik ki? Ezért ők lesznek a bíráitok. Ha viszont én Isten ujjával (vagyis Isten erejével) űzöm ki az ördögöt, akkor bizonyára elérkezett hozzátok az Isten országa. Az erős ember fegyveresen őrzi házát. De birtoka csak addig van biztonságban, amíg el...